Mahlep ve Faydaları

MAHLEP VE FAYDALARI

10 m’ye kadar boylanan,beyaz çiçekli bir ağaçtır.Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkelerinde yaygındır.Türkiye’de Tokat,Zile,Niksar,Amasya, Çorum ve Mardin’de yetiştirilir.İdris ağacı,endirez,endürüz,keniro(Diyarbakır),kokulu kiraz ağacı,melem,yabani kiraz adıyla da bilinir.Mahlep tohumu elde etmek için olgun meyveleri sıyrılır.Güneşte kurutulur.Silindirler arasından geçirilerek çek
irdek kırılır ve elenerek çekirdek tohum kabuğundan alınır.Türkiye’nin dış satım ürünüdür.


Sağlıkta:
İdrar artırıcı,midevi ve kuvvet verici olarak kullanılır.Halk arasında ise şeker hastalığında kullanılır.Balgam söktürücüdür. Nefes darlığı ve sıtmaya iyi gelir.Ağrı kesicidir.Cinsel isteği arttırır. Prostat şikayetlerine iyi gelir.

Gıdada:
Özellikle keklere,çöreklere ve kuru pastalara katılır.Mahlep ağacı,dal ve kabukları içerdiği kumarin nedeniyle hoş kokuludur.Bu nedenle eskiden mahlep ağacının dallarından tütün içmekte kullanılan çubuklar yapılırmış.Mahlep ayrıca parfümeri sanayiinde de,yağı ise boya sanayiinde kullanılır.

Kullanıldığı Yerler :
Kurutulan meyveleri baharat (Mahlep) olarak kullanılır. Özellikle hamur işi pastalara kendine has hoş bir koku vermektedir. Meyvelerin içindeki sert kabuklu tohumlar, yaygın biçimde baharat olarak kullanıldığı gibi ayrıca kuvvet verici, balgam ve idrar söktürücü ilâç ve afrodizyak olarak da değerlendirilir.

Flora Zayıflama Çayı © 2005-2012 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içeriklerin izinleri alınmıştır.
Firma izni olmadan basılı veya elektronik bir ortamda kesinlikle izinsiz olarak kullanılamaz ve çoğaltılamaz.
Adres: M.Ahmet Caddesi Eski Japon Pasajı Kat: 2 No: 28 Diyarbakır
Tel: 0412 224 44 50 Fax: 0412 223 02 53